Moja codzienność

Wolontariat sposobem na nudę

Posted By: Admin

On: 06.12.2016

Category: Pomoc

Tags:

Jeśli nie wiesz co zrobić z wolnym czasem, pomyśl, czy jest jakieś miejsce, gdzie możesz się przydać. Wtedy korzyść będzie obopólna: Ty się czymś zajmiesz, a potrzebujący otrzymają niezbędną im pomoc.

Na czym to polega?

Wolontariat to po prostu dobrowolna, bezpłatna praca dla danej organizacji pozarządowej, instytucji lub konkretnego człowieka. Początkowo był domeną głównie Związku Harcerstwa Polskiego, ale po pewnym czasie taki pomysł zaczęły realizować również osoby niezwiązane w żaden sposób z tą organizacją.

Gdzie szukać?

Możliwości jest wiele. W Internecie funkcjonuje kilka stron ze spisami miejsc, gdzie można odbywać wolontariat – warto do nich zajrzeć. Możesz również osobiście spytać o wolontariat w domach dziecka lub spokojnej starości w Twojej miejscowości. Pomocy potrzebuje ponadto wiele schronisk dla zwierząt, a także ZOO. Wolontariusze poszukiwani są również przy wszelkiego rodzaju wydarzeniach, takich jak koncerty czy konferencje, do pracy jako informatorzy. Pamiętaj, że nie musisz poświęcać takiemu zajęciu każdej swojej wolnej chwili – angażujesz się w takim stopniu, jaki Ci odpowiada, dostosowując do siebie ilość godzin.

Niezliczone korzyści

Pomagasz innym – to najważniejsze. Porzucone zwierzęta w schroniskach będą Ci bardzo wdzięczne za wyprowadzenie ich na spacer i za dosłownie każdą spędzoną z nimi chwilę. Stęsknione i znudzone, zamknięte przez całe dnie w klatkach, są niesamowicie spragnione jakiegokolwiek kontaktu z człowiekiem. W przypadku skrzywdzonych psów możesz również pomóc w odbudowaniu ich zaufania do ludzi. Jeśli zobaczysz, że udało Ci się któremuś z nich pomóc – satysfakcja gwarantowana. To samo tyczy się pracy w domach dziecka. Jeśli jesteś osobą kreatywną, warto spożytkować ten dar do wymyślania różnego typu zabaw i gier dla młodzieży. Na pewno będą zadowoleni z urozmaicenia dnia. Nie należy zapominać o tym, że również wolontariusz otrzymuje wiele korzyści niematerialnych, płynących z pomocy innym. Podwyższa się jego samoocena, co jest silnie związane z poczuciem, że jest się potrzebnym. Osoba taka może liczyć również na poważanie innych osób – pomoc potrzebującym zawsze jest dobrze widziana. Nie mówiąc już o możliwości poznania wielu nowych przyjaciół i zdobyciu praktycznej wiedzy czy doświadczenia.